وبلاگ

همه چیز در مورد ورزش در دوران بارداری

exercise-during-pregnancy

همانطور که ورزش در زندگی افراد عادی معجزه می کند، ورزش در دوران بارداری نیز تاثیر فوق العاده و مثبتی بر روحیه و سلامتی مادر و کودک دارد. از جمله مشکلات دوران بارداری می توان به بی خوابی، ورم مچ پا، کمر درد و … اشاره کرد؛ ورزش کردن یک راه عالی برای نجات پیدا کردن از این عوارض آزاردهنده است.

مادرانی که در دوران بارداری ورزش می کنند، روحیه بهتری نسبت به سایر خانم های باردار دارند. جالب است بدانید که با ورزش کردن عوارض دوران بارداری نیز کاهش چشمگیری پیدا می کند. یکی دیگر از مزایای ورزش کردن در دوران بارداری این است که سیستم قلبی کودک سالم تر بوده و به سلامتی مغز کودک نیز کمک می کند. در ادامه نکات کاربردی و سوالات رایج در خصوص ورزش در دوران بارداری را بررسی می کنیم.

انواع ورزش در دوران بارداری

در ادامه با انواع ورزش های مختلف در دوران بارداری آشنا می شویم.

شنا برای خانم های باردار

در دوران بارداری می توانید ورزش های مختلفی را انجام دهید. یکی از ورزش های پیشنهادی در این دوران، شنا کردن است. شنا کردن یا ایروبیک در آب از جمله ورزش های فوق العاده عالی برای زمان بارداری به شمار آید. با این ورزش احساس سبکی و چابکی در آب خواهید داشت.

لازم به ذکر است که فرو رفتن در آب استخر باعث کاهش برخی از عوارض بارداری مانند حالت تهوع، درد سیاتیک و همچنین ورم مچ پا می شود. البته خانم های باردار باید به نکات مراقبتی توجه کنند. برای مثال در هنگام استخر رفتن باید مراقبت کناره های لغزنده استخر باشید. همچنین خانم های باردار در دوان بارداری نباید درون آب شیرجه زده یا در زیر آب شنا کنند. توجه داشته باشید که تغییر سریع ارتفاع آب و فشار وارد شده از آن برای خانم های باردار و کودک خطرناک است.

 

swimming-during-pregnancy

 

راحت ترین ورزش در دوران بارداری؛ پیاده روی

یکی دیگر از انواع ورزش در دوران بارداری، پیاده روی است. در واقع اگر بخواهیم راحت ترین ورزش در دوران بارداری را معرفی کنیم باید به پیاده روی اشاره کنیم. خانم های باردار در شرایط عادی می توانند تا روز زایمان خود پیاده روی داشته باشند؛ البته طبق تایید و نظر پزشک تمامی تمرینات و ورزش های مذکور باید صورت گیرد. اگر علاقه به پیاده روی در دوران بارداری را دارید بهتر است از کفش ورزشی مناسب و راحت استفاده کنید.

آیا ورزش در دوران بارداری ضرر دارد؟

برخی از افراد این تصور غلط را دارند که ورزش در دوران بارداری خطرناک است. البته که اگر ورزش را بدون انجام نکات احتیاطی انجام دهید ممکن است خطرهای زیادی برای سلامتی شما داشته باشد. اما به صورت کلی باید بگوییم که ورزش اصولی در دوران بارداری نه تنها خطری برای سلامتی شما ندارد بلکه زایمانی طبیعی را برای شما به ارمغان می آورد.

 

ورزش-در-دوران-بارداری

 

فواید ورزش در دوران بارداری

ورزش کردن در دوران بارداری دارای مزایای فراوانی مانند موارد زیر است:

  1. کنترل وزن و جلوگیری از بالا رفتن بی رویه وزن
  2. رفع یبوست
  3. به حداقل رسیدن خطر دیابت بارداری
  4. کمک به حفظ میزان خلق و خو
  5. بالا بردن میزان سطح انرژی

 

پیاده-روی-در-دوارن-بارداری

 

سخن آخر

در این مطلب به بررسی نکات تخصصی در خصوص ورزش در دوران بارداری پرداختیم. برخی از افراد با این تصور غلط که ممکن است ورزش در دوران بارداری به مادر و کودک آسیب برساند، ورزش را کنار می گذارند. اما باید بدانید که همانطور که ورزش در زندگی افراد عادی تاثیرات بسیار خوبی دارد، ورزش در زندگی خانم های باردار نیز تاثیرات فوق العاده ای خواهد داشت. برای مثال با ورزش درست و اصولی خطر ابتلا به دیابت در خانم های باردار به حداقل می رسد.

همچنین عوارض دوران بارداری نیز کاهش می یابد. بسیاری از افرادی که می خواهند زایمانی راحت را تجربه کنند، در دوران بارداری ورزش می کنند. اما باید بدانید که در این دوران چه ورزش هایی مناسب است و به شما آسیب نمی رساند. بر اساس نظر دکتر و با تایید نظر او باید ورزش را انجام دهید.

از جمله ورزش های توصیه شده در دوران بارداری می توان به شنا کردن اشاره کرد. راحت ترین ورزش در دوران بارداری نیز پیاده روی است. خانم های باردار با تایید نظر پزشک حتی تا آخرین روزهای بارداری هم می توانند پیاده روی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *