وبلاگ

کره بادام زمینی برای بدنسازی، در روز چقدر بخوریم؟

کره-بادام-زمینی-برای-بدنسازی

 

کره بادام زمینی یکی از اصلی ترین اجزای رژیم غذایی بسیاری از بدنسازان است. در حالی که کره بادام زمینی مغذی و سرشار از چربی و پروتئین است، کالری بسیار بالایی نیز دارد. مقدار کره بادام زمینی که باید بخورید به عوامل مختلفی مانند اهداف، نوع تمرین و سطح فعلی عملکرد شما بستگی دارد. مصرف کره بادام زمینی برای بدنسازی فواید زیادی دارد از جمله تامین انرژی و پروتئین روزانه.

 

فواید کره بادام زمینی برای بدنسازی

برای داشتن یک بدن سالم و تمرین در سطح حرفه ای، بدنسازان نیاز به یک رژیم غذایی غنی از مواد مغذی دارند که ویتامین ها و مواد معدنی فراوانی را فراهم می کند. کره بادام زمینی سرشار از آنتی اکسیدان است که به محافظت در برابر آسیب سلولی ناشی از رادیکال های آزاد در خون کمک می کند. همچنین حاوی مقدار زیادی چربی تک غیراشباع است که با کاهش خطر بیماری قلبی مرتبط است.

بدنسازان باید روانه حدود 1 گرم چربی به ازای هر کیلو از وزن بدن خود مصرف کنند که حدود یک سوم آن باید چربی تک غیراشباع باشد. کره بادام زمینی حاوی حدود 35 گرم چربی تک غیراشباع در هر 100 گرم است، بنابراین دو قاشق غذاخوری انباشته شده می‌تواند مصرف روزانه چربی‌های تک غیراشباع را برای بدنسازان تامین کند.

 

مواد مغذی در کره بادام زمینی

هر وعده 2 قاشق غذاخوری کره بادام زمینی حاوی بیش از 8 گرم پروتئین، نزدیک به 2 گرم فیبر غذایی، 208 میلی گرم پتاسیم، بیش از نیم گرم آهن، 24 میکرو میلی گرم فولات، 188 کالری و 3 گرم قند است. محتوای چربی در هر وعده 16 گرم است، اما تنها 3 گرم از آ ن اشباع شده است. بقیه چربی ها تک و چند غیر اشباع هستند که نشان داده شده است برای سلامت قلب و ماهیچه ها مفید هستند. در حالی که مقادیر پروتئین و فیبر زیاد نیست، هر مقدار کوچک آن هنگام مدیریت درشت مغذی ها اهمیت دارد.

بدنسازان اغلب به بیش از 3000 کالری در روز نیاز دارند که با گوشت بدون چربی، لبنیات، غذا های پروتئینی و مکمل ها، گران می افتد! کره بادام زمینی نسبت به قیمتش کالری زیادی دارد و مقدار زیادی از کالری روزانه شما را می تواند تامین کند.

 

کره-بادام-زمینی-برای-حجم-در-بدنسازی

 

مصرف کره بادام زمینی با مواد دیگر

اگر کره بادام زمینی را همینطوری خالی با قاشق بخورید، شاید خیلی برای تان خوردنش راحت نباشد البته که کره بادام زمینی طعم خوبی دارد، اما می توانید آن را با سایر وعده های غذایی خود مخلوط کنید. به عنوان مثال، یک وعده کره بادام زمینی را با یک شیک پروتئینی یا یک کاسه جو دوسر پرک می توانید مصرف کنید.

تعداد زیادی از بدنسازان اغلب با مشکل کمبود زمان برای خوردن کالری لازم روبرو هستند. کره بادام زمینی یک راه حل سریع برای این کار فراهم می کند. نگه داشتن یک شیشه کره بادام زمینی در کیف اداری یا باشگاه به شما این امکان را می دهد که در چند ثانیه چند صد کالری و بیش از ده ها گرم پروتئین به دست آورید. همچنین پروتئین را مستقیماً بعد از تمرین فراهم می کند، زمانی که ماهیچه های شما بیشترین نیاز را به این ماده غذایی دارند.

 

پروتئین موجود در کره بادام زمینی برای بدنسازی

پروتئین برای بدنسازان بسیار مهم است زیرا به ساخت و ترمیم فیبرهای عضلانی کمک می کند و در انتقال مواد مغذی به سراسر بدن نقش دارد. توصیه کلی برای کسانی که به دنبال عضله سازی هستند، مصرف 2 گرم پروتئین به ازای هر کیلو از وزن بدن است.

کره بادام زمینی حاوی حدود 22 گرم پروتئین در هر 100 گرم است که فقط کمی کمتر از پروتئین گوشت مرغ یا گاو است. با این حال، از آنجایی که کره بادام زمینی از نظر کالری متراکم است، نباید از آن به عنوان منبع اصلی پروتئین خود استفاده کنید و در عوض سعی کنید از انواع پروتئین ها و چربی های سالم استفاده کنید. اضافه کردن یک یا دو قاشق غذاخوری به یک وعده غذایی به افزایش مصرف پروتئین شما بدون افزودن کالری زیاد کمک می کند.

 

مراقب کالری بیش از حد باشید

در حالی که کره بادام زمینی فواید زیادی دارد، اما کالری زیادی دارد. می تواند بیش از 600 کالری در هر 100 گرم وجود دارد و یک قاشق غداخوری می تواند بیش از 250 کالری داشته باشد. اما اگر در فصل خارج از فصل هستید و به دنبال افزایش وزن هستید، این می تواند مفید باشد زیرا به مقدار زیادی غذاهای آسان و پر کالری نیاز دارید.

افزودن یک قاشق غذاخوری کره بادام زمینی به هر وعده غذایی یا مخلوط کردن آن با یک شیک پروتئینی می تواند به زمانی که در تلاش برای عضله سازی هستید کمک کند. اما اگر برای یک مسابقه رژیم می گیرید، ممکن است کالری شما کمی محدود باشد. در این مورد، کره بادام زمینی ممکن است بهترین انتخاب برای غذای شما نباشد، بنابراین سعی کنید مصرف خود را به یک قاشق غذاخوری در روز محدود کنید.

 

برای بدنسازی چقدر کره بادام زمینی بخوریم؟

اینکه چه مقدار کره بادام زمینی برای بدنسازی باید بخورید تا حد زیادی به این بستگی دارد که آیا در دوره رژیم لاغری هستید یا رژیم افزایش وزن. چربی و کالری را می توان در یک رژیم غذایی متعادل تنظیم کرد که طیفی از غذاهای مغذی از جمله غلات کامل، سبزیجات برگ سبز و سایر سبزیجات و میوه های تازه یا منجمد را فراهم می کند.

اگر کره بادام زمینی دوست ندارید و چربی و پروتئین زیادی از منابع دیگر مانند گوشت بدون چربی، ماهی، لبنیات و آجیل دریافت می کنید، اصلا نیازی به خوردن آن ندارید. اما اگر از آن لذت می برید و رژیم غذایی شما کالری مورد نیاز را تامین نمی کند. گزینه بسیار مناسبی است.

اگر در دوره حجم هستید روزی 2 تا 3 قاشق غذا خوری مناسب است و کالری زیادی را تامین می کند. اما اگر در دوره کات هستید بهتر است مصرف کره بادام زمینی را محدود کنید و بیش از یک قاشق غداخوری مصرف نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *