وبلاگ

سینتول چیست؟ عوارض و خطرات سینتول

سینتول-چیست؟

 

در میان بدنسازان شاید افرادی باشند که برای اینکه سریع و بدون زحمت عضلات شان را بزرگ کنند، به استفاده از سینتول فکر کنند و وسوسه شوند. سینتول فورا تاثیر میگذارد و مستقیما به بافت عضلات تزریق می شود. با این حال فقط شکل ظاهری عضلات را تغییر می دهد و قدرت را افزایش نمی دهد. تزریق سینتول علاوه بر اینکه به عضلات ظاهر غیر طبیعی می بخشد، می تواند بسیار خطرناک باشد، به بافت عضلانی آسیب برساند و سلامت قلب و عروق را در معرض خطر جدی قرار دهد. تزریق سینتول دائمی است و برای تخلیه آن نیاز به جراحی هست، البته با جراحی هم بدون آسیب از بین نمی رود.

 

سینتول چیست؟

سینتول مشتکل از 85 درصد روغن تری گلیسیرید زنجیره متوسط (MCT)، 7.5 درصد لیدوکائین و 7.5 درصد الکل است. لیدوکائین یک نوع مسکن است و الکل به استریل کردن این ترکیب و کاهش خطر عفونت باکتریایی کمک می کند. MCT ها که دارای برخی فواید سلامتی هستند، معمولا در روغن نارگیل و روغن نخل یافت می شوند.

طریقه استفاده از سینتول به این شکل است که سینتول در یک سرنگ قرار می گیرد و به عمق عضله هدف تزریق می شود. هنگامی که در فیبرهای عضلانی قرار می گیرد، MCT – ماده فعال سینتول – شروع به گسترش می کند.

 

خطرات-تزریق-سینتول

 

تزریق سینتول در چه مواردی کاربرد دارد؟

سینتول با استروئیدهای آنابولیک متفاوت است، سینتول توسط برخی از بدنسازان برای خودنمایی و افزایش کاذب حجم عضلات نیز استفاده می شود. استروئیدهای آنابولیک کاربرد های پزشکی و قانونی در کمک به درمان عدم تعادل هورمونی یا شرایطی مانند سرطان که می تواند باعث از دست دادن عضله شود، دارد.

سینتول به هیچ عنوان ارزش پزشکی ندارد. با این حال که بافت عضلانی را گسترش می دهد، قدرت عضلانی را زیاد نمی کند. معمولاً به عضلات بالا تنه مانند سرشانه، جلو بازو، سینه و همچنین عضلات ساق پا تزریق می شود.

بدنسازان ممکن است به صورت غیر قانونی و به عنوان تقلب از سینتول قبل مسابقه استفاده کنند چون بدون هیچ زحمتی می توانند با تزریق مقداری سینتول عضلات شان را بزرگ تر کنند و روی استیج نتیجه بهتری بگیرند. افرادی که سینتول مصرف می کنند ساختار عضلانی شان به اصطلاح دفورمه و بدریخت می شود، مخصوصا افرادی که مقدار زیادی از این ماده را تزریق می کنند.

 

عوارض سینتول چیست؟

سینتول عوارض زیادی دارد و به هیچ عنوان هیچ پزشک کاردرستی تزریق سینتول را توصیه نمی کند. اولین عارضه تزریق سینتول این است که بافت های عضلانی را از حالت طبیعی خارج می کند، همچنین ممکن است باعث فیبروز عضلانی شود. فیبروز عضلانی حالتی است که بافت های رشته ای ورم می کنند و سفت می شوند. این وضعیت دردناک باعث می شود بافت عضلانی شدیدا زخمی شوند که باید با جراحی برداشته شود.

تزریق سینتول همچنین خطر مرگ را به همراه دارد، اگر ترکیب سینتول به شریان تزریق شود و یا به عصب آسیب وارد کند باعث مرگ می شود.

خطرات دیگر سینتول عبارتند از:

  • آسیب عصبی
  • انسداد شریان ریوی که خون را به ریه ها می رساند
  • حمله قلبی
  • سکته
  • عوارض عفونی

 

آیا سینتول برای همیشه در بدن می ماند؟

هنگامی که سینتول در بافت ماهیچه ای نفوذ می کند، هرگز توسط بدن جذب نمی شود. در عوض، سینتول سفت می شود و ماهیچه ها را بزرگ می کند،اما عضلات فقط گنده تر می شوند و قوی تر نمی شوند.

اگرچه عضله آسیب دیده را می توان با جراحی برداشت، جای زخم ممکن است دائمی باشد. در این حالت باید بخش زیادی از بافت عضلانی برداشته شود، ممکن است عملکرد عضلانی به خطر بیافتد.

 

تزریق-استروئید

 

تفاوت سینتول و استروئید چیست؟

سینتول در دسته استروئید ها نیست و فقط یک ترکیب هست که تو عضلات تزریق می شود و از لحاظ عملکردی هیچ تاثیری ندارد. استروئید شبیه ساز های هورمون مردانه تستوسترون هستند، و وقتی از طریق تزریق یا قرص وارد بدن می شود باعث تغییر دی ان ای می شود و مستقیما عملکرد هورمون های بدن را در دست می گیرد. استروئید ها خواص پزشکی در برخی از بیماری ها مانند سرطان یا ایدز، دارد. استروئید دائمی نیست و بعد از قطع دوره به تدریج از دن دفع می شود.

 

سخن آخر

استفاده از سینتول خطرناک است، افرادی که به عضلات خود سینتول تزریق کرده اند فقط سلامتی خود را به خطر می اندازند، و حتی از لحاظ ظاهری هم طبیعی به نظر نمیاد. سینتول ممکن است باعث مرگ شود. مصرف سینتول به هیچکس توصیه نمی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *