وبلاگ

ویتامین و مکمل برای پوست خشک

ویتامین-و-مکمل-برای-پوست-خشک

 

پوست شما از مواد مغذی مانند ویتامین D و کلاژن برای افزایش سلامت و آبرسانی پوست استفاده می کند. خشکی پوست می تواند ناشی از عوامل متعددی باشد، از جمله کم آبی، پیری، تغییرات فصلی، آلرژی ها و کمبود ریزمغذی ها.

بسته به علت خشکی پوست شما، ممکن است از روش های درمانی مختلف، از جمله پمادهای دارویی و مرطوب کننده ها برای افزایش رطوبت پوست استفاده شود. علاوه بر این، اصلاح شیوه زندگی، مانند نوشیدن آب بیشتر و مصرف برخی مکمل‌ها، ممکن است خشکی پوست را بهبود بخشد.

در این مقاله از آلفا فیت قصد داریم چند ویتامین و مکمل برای پوست خشک معرفی کنیم، با ما همراه باشید.

 

ویتامین دی برای پوست خشک

ویتامین D یک ویتامین محلول در چربی است که برای بسیاری از جنبه‌های سلامت، از جمله سلامت پوست، حیاتی است. کراتینوسیت ها سلول های پوستی هستند که اکثر لایه بیرونی پوست شما را تشکیل می دهند که به نام اپیدرم شناخته می شود.

کراتینوسیت ها تنها سلول هایی در بدن هستند که می توانند ویتامین D را از پیش ساز 7-دهیدروکلسترول آن را به شکلی تبدیل کنند که بدن شما بتواند از آن استفاده کند. ویتامین دی نقش مهمی در عملکرد مانع پوست و رشد سلول های پوست و همچنین حفظ سیستم ایمنی پوست دارد که به عنوان اولین خط دفاعی در برابر پاتوژن های مضر عمل می کند.

برخی تحقیقات نشان داده اند که سطوح پایین ویتامین دی خون با بیماری های پوستی، از جمله اگزما و پسوریازیس مرتبط است – که هر دو می توانند باعث خشکی پوست شوند. علاوه بر این، مکمل های ویتامین D به طور قابل توجهی علائم اختلالات پوستی را که باعث خشکی و خارش پوست، از جمله اگزما می شوند، بهبود می بخشد.

علاوه بر این، تحقیقات ارتباط بین ویتامین D و رطوبت پوست را نشان داده است.

مطالعه ای بر روی 83 زن نشان داد که افرادی که سطح ویتامین دی پایینی داشتند نسبت به شرکت کنندگانی که سطح ویتامین D طبیعی داشتند رطوبت پوستشان کمتر بود و با افزایش سطح ویتامین دی در خون، رطوبت پوست نیز افزایش یافت.

یک مطالعه کوچک دیگر روی 50 زن مشخص کرد که درمان روزانه با یک مکمل غذایی حاوی 600 IU ویتامین D منجر به بهبود قابل توجهی در آبرسانی پوست می شود. با این حال، مکمل حاوی ترکیبی از مواد مغذی بود، بنابراین مشخص نیست که آیا درمان با ویتامین D به تنهایی می‌تواند به همان نتیجه مثبت منجر شود یا خیر.

 

ویتامین-برای-خشکی-پوست

 

کلاژن برای پوست خشک

کلاژن فراوان ترین پروتئین در بدن شماست و 75 درصد از وزن خشک پوست شما را تشکیل میدهد. برخی تحقیقات نشان داده اند که مصرف مکمل های مبتنی بر کلاژن ممکن است طیف وسیعی از فواید را برای پوست شما داشته باشد، از جمله کاهش عمق چین و چروک و افزایش رطوبت پوست.

مطالعه ای بر روی 69 زن نشان داد که شرکت کنندگانی که 2.5 تا 5 گرم کلاژن در روز به مدت 8 هفته مصرف می کردند، در مقایسه با گروه دیگر که مصرف نکردند، بهبود قابل توجهی در رطوبت پوست داشتند و همچنین هیدراتاسیون پوست را افزایش دادند.

بررسی 11 مطالعه در سال 2019 به این نتیجه رسید که مصرف 2.5 تا 10 گرم مکمل های کلاژن خوراکی در روز به مدت 4 تا 24 هفته باعث افزایش هیدراتاسیون پوست و درمان خشکی پوست می شود.

 

ویتامین سی برای پوست خشک

ویتامین C به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی و محافظ پوست عمل می کند و برای تولید کلاژن ضروری است و آن را به یک ماده مغذی مهم برای سلامت پوست تبدیل می کند. در واقع، پوست حاوی سطوح بسیار بالایی از ویتامین C است، با برخی از تحقیقات غلظتی تا 64 میلی گرم ویتامین C در هر 100 گرم از لایه اپیدرمی پوست یافت می شود.

مطالعات نشان داده اند که افزایش ویتامین C رژیم غذایی از طریق مکمل ها ممکن است بسیاری از عوامل سلامت پوست، از جمله آبرسانی پوست را بهبود بخشد. مطالعات دیگر نشان داده اند که ویتامین C ممکن است عملکرد پوست را بهبود بخشد و به کاهش از دست دادن آب کمک کند، که ممکن است به جلوگیری از خشکی پوست کمک کند.

به عنوان مثال، یک مطالعه 6 ماهه روی 47 مرد نشان داد که مصرف مکملی که حاوی 54 میلی گرم ویتامین C و همچنین پروتئین دریایی و ترکیبی از سایر مواد مغذی است، در مقایسه با گروهی که مصرف نکردند، به طور قابل توجهی آبرسانی پوست را افزایش داده بودند.

مطالعات دیگر در زنان نیز نتایج مشابهی را نشان داده است.

مطالعه ای بر روی 152 زن نشان داد شرکت کنندگانی که مکملی حاوی 54 میلی گرم ویتامین C و همچنین زینک مصرف کردند، در مقایسه با گروهی که مصرف نکردند، زبری پوست را به طور قابل توجهی کاهش دادند.

مکمل ویتامین C میتواند سلامت کلی پوست را بهبود بخشد و به مبارزه با خشکی پوست کمک کند. مانند هر مکمل جدید، قبل از افزودن مکمل ویتامین C به رژیم غذایی خود، باید با یک متخصص صحبت کنید.

 

امگا 3 برای پوست خشک

امگا 3 به دلیل خواص تقویت کننده سلامت پوست شناخته شده است. روغن ماهی حاوی دوکوزاهگزانوئیک اسید DHA  و ایکوزاپنتانوئیک اسید EPA است، دو اسید چرب ضروری که دارای خواص ضد التهابی و شفابخش قوی هستند و نشان داده شده است که از جهات مختلف برای پوست مفید هستند. مکمل های غذایی حاوی امگا 3 به افزایش هیدراتاسیون و آبرسانی به پوست کمک می کند.

تحقیقات نشان می دهد که مصرف روزانه امگا 3 از 1 تا 14 گرم EPA و 0 تا 9 گرم DHA به مدت 6 هفته تا 6 ماه باعث بهبود علائم پسوریازیس – یک بیماری مزمن و التهابی پوست – از جمله پوسته پوسته شدن یا خشکی و ترک خوردگی می شود.

همچنین امگا 3 التهاب پوست را کاهش می دهد و در برابر آسیب های نور خورشید محافظت می کند و آن را به یک مکمل تاثیرگذار پوست تبدیل کرده است.

 

امگا-3-برای-خشکی-پوست

 

مکمل های دیگر برای درمان خشکی پوست

علاوه بر مکمل های ذکر شده در بالا، مطالعات نشان داده است که مکمل با چندین ترکیب دیگر ممکن است راهی موثر برای بهبود رطوبت پوست باشد.

اسید هیالورونیک: اسید هیالورونیک اغلب به صورت موضعی برای بهبود آبرسانی پوست استفاده می شود، اما تحقیقات اخیر نشان می دهد که مصرف این ترکیب در ترکیب با سایر مواد مغذی ممکن است به طور قابل توجهی آبرسانی پوست را افزایش دهد.

آلوئه ورا.: مطالعه ای روی 64 زن نشان داد که مکمل اسیدهای چرب مشتق شده از آلوئه ورا به مدت 12 هفته به طور قابل توجهی رطوبت پوست و خاصیت ارتجاعی پوست را در مقایسه با افرادی که مصرف نکردند بهبود می بخشد.

سرامیدها: سرامیدها مولکول های چربی هستند که اجزای مهم پوست سالم هستند. برخی تحقیقات نشان داده‌اند که مکمل‌های سرامید ممکن است هیدراتاسیون پوست را افزایش دهد، که ممکن است به درمان پوست خشک کمک کند.

برخی تحقیقات نشان می دهد که مکمل های ذکر شده در بالا ممکن است به افزایش رطوبت پوست و درمان خشکی پوست کمک کنند. با این حال، قبل از اینکه بتوان این ترکیبات را به عنوان روش‌های موثر برای رفع خشکی پوست به طور طبیعی توصیه کرد، تحقیقات بیشتری لازم است.

 

سخن آخر درمورد ویتامین و مکمل برای پوست خشک

خشکی پوست یک عارضه شایع است که می تواند ناشی از تعدادی از عوامل مانند کم آبی، واکنش های آلرژیک و بیماری هایی مانند کم کاری تیروئید باشد.

تحقیقات نشان داده است که مصرف برخی ویتامین‌ها و سایر مکمل‌های غذایی، از جمله ویتامین D، روغن ماهی، کلاژن و ویتامین C، ممکن است به بهبود آبرسانی پوست کمک کند و به سلامت و تغذیه پوست شما کمک کند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *